2025 MOOSE CABOOSE 8.5′ x 24′ x 9′ High Canuck Enclosed Trailer
Unit details
🚀 THE SILVER GIANT 8.5′ x 24’x 9′ 🚀
Lots of floor and head space for whatever activity you desire.🎭🎬
✅️24′ of straight wall plus V-nose[2′]
✅️BLACK OUT PACKAGE
✅️Extra Wide side door
✅️Painted walls and floors
✅️Extended Ramp
✅️Triple Flood lights 🚨
✅️Triple Axles🛞
✅️Power Jack
👉 8″ Main Steel frame
💪Weight rating loaded: 21,000 Pounds
Give us a follow @Canuck_trailers
Not what you’re looking for?
👉👉Checkout our Facebook page for more EYE Candy and maybe we can twist your arm to place a Custom order😉
*** Financing Available ***
Crysler Ontario
Enclosed Cargo Trailer
$35,435
Quick Specs
| Location: | Crysler Ontario |
| Price: | $35,435 |
| Trailer Type: | Enclosed Cargo Trailer |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Total Height: | 9' 108" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Trailer Information
| Year: | 2025 |
| Make: | Canuck Trailers |
| Model: | Moose Caboose |
CART
LOG IN